Skip to main content

Making the company something to belive in/ Get bigger by being smaller

Small business success

Three things you need:
1) the ability to abandon a plan when it doesn't work,
2) the confidence to do the right thing even when it costs you money in the short run, and
3) enough belief in other people that you don't try to do everything yourself.


Put it in your portmanteau

Jonathan points us to FreeRice.

Sites like this rarely have a valid business model, but it doesn't make them less fun. I was amazed at how well I did. If you're a web developer, notice how interaction leads to involvement which leads to learning and exploration. In that order.

The secret of writing to be read

Complex Are you Foucault or Gladwell?

Steven Johnson has done some interesting (but not surprising) research on the complexity of the work of a few writers. Basically, short, simple sentences not only sell more books, but spread ideas farther and faster.

The really cool part is that authors have fingerprints. From one book to another, we keep the same style

"I can't afford it"

That's not true.

At least it's not true almost all the time. Very few of your prospects literally can't afford it. What they are really trying to say is, "it's not worth it." As in, it's not worth reprioritizing my life, not worth the risk, not worth what I'll have to give up to get this, not worth being in debt for.

One response to repeated cries of "I can't afford it" is to lower your prices. A better response is to tell a better, more accurate story, and to tell it to the right people. The best response is to make something worth paying for.


four kinds of surveys that are worth doing:


* Census surveys designed to teach your market, not you. The act of asking the question is a marketing tactic.
* Public non-scientific surveys (or census surveys) in which publishing your results to the group helps change the group's behavior.
* Professional surveys designed to extract really meaningful data from a small group.
* Census-based analytics in which you are extracting data about behavior from the entire group.

If the customer is wrong, they're not your customer any more.


How to create a great website


Here are principles I think you can’t avoid:

1. Fire the committee. No great website in history has been conceived of by more than three people. Not one. This is a dealbreaker.

2. Change the interaction. What makes great websites great is that they are simultaneously effortless and new at the same time. That means that the site teaches you a new thing or new interaction or new connection, but you know how to use it right away. (Hey, if doing this were easy, everyone would do it.)

3. Less. Fewer words, fewer pages, less fine print.

4. What works, works. Theory is irrelevant.

5. Patience. Some sites test great and work great from the start. (Great if you can find one). Others need people to use them and adjust to them. At some point, your gut tells you to launch. Then stick with it, despite the critics, as you gain traction.

6. Measure. If you’re not improving, if the yield is negative... kill it.

7. Insight is good, clever is bad. Many websites say, “look at me.” Your goal ought to be to say, “here’s what you were looking for.”

8. If you hire a professional: hire a great one. The best one. Let her do her job. 10 mediocre website consultants working in perfect harmony can’t do the work of one rock star.

9. One voice, one vision.

10.
Don’t settle.

Big marketing lessons here:

1. when you do something that everyone said was impossible, or that they never even considered, you get remembered for a long, long time.

2. once you demonstrate that the jar actually doesn't have a lid on it, people start jumping out left and right.




[http://sethgodin.typepad.com/seths_blog/2007/11/index.html]

Comments

Popular posts from this blog

Pidu sinus eneses

Kui sul elus on vedanud ja sa oled noore mehena elanud Pariisis, siis jääb ta sinuga, kus sa ka oma ülejäänud elupäevad veedad, sest Pariisis on pidu sinus eneses. Ernest Hemingway ühele sõbrale, 1950 Pariisile ei tule iial lõppu, ja iga inimene, kes seal on elanud, meenutab teda omamoodi. Me pöördusime alati sinna tagasi, ükskõik, kes me olime, ükskõik, kuidas Pariis oli muutunud, ükskõik, kui raske või kui kerge sinna oli pääseda. Pariis oli alati seda väärt ja ta tasus sulle kõige eest, mida sa talle iganes andsid. Ent selline oli Pariis nendel ammustel päevadel, kui me olime väga vaesed ja väga õnnelikud. Pidu sinus eneses, Ernest Hemingway

blogid

Olen suur blogide sõber. Loen igapäev vähemalt mitut blogi suure huviga. Mul on ka välja kujunenud oma lemmikud, millel silma peal hoian. Kõige enam eelistan erialaseid blogisid ning disaini- ja elustiiliblogisid. Loomulikult loen suure huviga ka sõprade-tuttavate blogisid – nende tegemistega on alati tore kursis olla:) Hoian alati silmad lahti uue huvitava blogi ees. Olen tähelepannud, et tihti peale saab määravaks, kas ma jään blogi lugema või mitte, lisaks sisule blogi disain. Kui mind midagi häirib, siis ma seda enam ei loe, sest valik on ju nii lai. Eriti häirib, mind see kui blogi on liiga kirju ning teksti on raske lugeda. Eelistan blogisid, kus tekst on mustaga valgel taustal. Kõik muud variandid a la kollane mustal või must rohelisel, mind tagasi ei kutsu. Võti, kuidas mind eriti kiiresti kodulehelt või blogist eemale peletada on ehmatavalt karjuma hakkav muusika. Suures paanikas vajutan alati ristikesele:P Laske mul kuulata, seda mida soovin ja millal soovin, ärge pre...

Esimesed muljed Kaplinnast

Hei-hei! Eile jõudsime peale 24 tunnist reisi Lõuna-Aafrika Vabariiki, Kaplinna, mis üllatas meid esimeste muljetega. Me teadsime, et on soe, aga see kuumalaine, mis meile vastu hingas, kui lennujaamast lageda taeva alla saime, võttis meid ikkagi pahviks. Kiiremas korras oli vaja kohvrist välja otsida plätad ja asendada need sobimatute talvesaabastega. Liiklus on meie mõistes vastas-suunaline. Miks keegi meile ei öelnud? :) Andres on õnneks roolis osav ning sõit hotelli kujunes, kui ära eksimine puuduliku kaardi tõttu välja arvestada, valutult. Suunatule asemel sai muidugi iga kord kojamehed tööle pandud, mida tundub, et siin kliimas üldse vaja ei lähe, vähemalt praegusel aastaajal mitte. Mis minusse kui kaasreisijasse aga puutub, siis kui seni olen harjunud kõrvalistmel sõites iga natukese aja tagant vähegi keerulisemas liiklusolukorras parema käega uksest kinni haarama, siis nüüd jäi mulle paremal käel pihku hoopis käigukang ja Andrese küünarnukk. :P Lõuna-aafriklased ...